Генерал-губернатор

Генерал-губернатор
Генерал-губернатор най-високият пост в града и провинциалната администрация. Въведена в Москва през 1708 г. В края на XVIII - началото на XIX век. генералните губернатори бяха наречени главнокомандващи от гражданската страна в Москва и провинцията. Генералният управител се подчиняваше директно на императора, наблюдаваше дейността на града и провинциалната администрация.

Генерал-губернатор най-високият пост в града и провинциалната администрация. Въведена в Москва през 1708 г. В края на XVIII - началото на XIX век. генералните губернатори бяха наречени главнокомандващи от гражданската страна в Москва и провинцията. Генералният управител се подчиняваше директно на императора, наблюдаваше дейността на града и провинциалната администрация. На негово разположение бяха службата на генералния управител на Москва, състояща се от офицери и длъжностни лица за специални задачи, и канцеларията. Резиденция в XIX - началото на ХХ век. се намира в "къщата на губернатора" (Улица Тверская, 13). Постът на генералния губернатор е премахнат след февруарската революция от 1917 г.

Генерал-губернатор и главен командир на Москва

23. 1. 1712-30. 1. 1713

М. Г. Ромодановски

8. 5. 1727-4. 4. 1729

И. Ф. Ромодановски

6. 3-5. 10. 1730

В. Ф. Салтиков

14. 9. 1731-21. 8. 1735

П. Чернишев

21. 8. 1735-19. 6. 1736

И. Ф. Барятински

23. 5-декември 1739

И. Ю. Трубеской

12. 12. 1742-1744 и 9. 6. 1762-1763

А. Б. Бутрлин

15. 12. 1744-7. 4. 1751

В. Я. Левашов

29. 3. 1753-12. 6. 1756

p. А. Golitsyn

15. 5. 1763-13. 11. 1771

П. С. Салтиков

21. 9-17. 11. 1771

. Г. Орлов

5. 11. 1771-1780

М. Н. Волконски

11. 4. 1780-30. 1. 1782

В. М. Долгоруков-Кримска

4. 2. 1782-29. 8. 1784

З. Г. Чернишов

4. 9. 1784-26. 6. 1786

Аз съм. А. Брус

28. 6. 1786-19. 2. 1790

П. D. Eropkin

19. 2.1790-21. 3. 1795

А. А. Прошоровски

21. 3. 1795-20. 11. 1796

М. М. Измаилов (до 2. 5. 1797 г., отговарящ за гражданската част в Москва и провинцията)

2. 5-29. 11. 1797

Ю. В. Долгоруков

29. 11. 1797-1. 5. 1804

И. П. Салтиков (московски военен управител и командир в Москва и провинцията в гражданската част)

1. 5. 1804-3. 8. 1806

А. А. Беклешов

3. 8. 1806-8. 8. 1809

Т. I. Tutolmin (военен управител на Москва и командир в Москва и провинцията в гражданската част)

8. 8. 1809-12. 5. 1812

И. В. Гудович

29. 5. 1812-30. 8. 1814

F. В. Ростопчин

30. 10. 1816-13. 11. 1819

А. П. Тормасов

6. 1. 1820-27. 3. 1844

Г. V. Golitsyn

14. 4. 1844-6. 5. 1848

А. Г. Шербатков

6. 5. 1848-16. 4. 1859

А. А. Загревски

17. 4-8. 9. 1859

С. Г. Струганов

8. 9. 1859-21. 1. 1864

П. А. Тучков.

30. 8. 1865-26. 2. 1891

В. А. Долгоруков

26. 2. 1891-1. 1. 1905

Великият херцог Сергей Александрович

14. 4-15. 7. 1905

А. А. Козлов

15. 7-24. 11. 1905

П. П. Дурново

24. 11. 1905-5. 7. 1906

F. В. Дубасов

5. 7. 1906-17. 3. 1909

С. K. Gershelman

6. 8. 1908-25. 1. 1913

В. Е. Джунковски

11. 7. 1914-5. 5. 1915

А. А. Адрианов

5. 5-3. 9. 1915

F. Е. Юсупов

10. 9. 1915-1. 3. 1917

И. I. Мрозовски (командир на войските на Военния окръг на Москва, едновременно с 2. 10. 1915 г. - шеф на Москва)

1-6. 3. 1917

М. В. Челноков (комисар на временното правителство)

6. 3-25. 9. 1917

Н. М. Кишкин (комисар на временното правителство за Москва)

Москва. Енциклопедична справочна книга. - М .: Голямата руска енциклопедия. 1992.